The CK45-B3AD561KYNN is a ceramic capacitor with a capacitance of 560pF and a voltage rating of 1kV. It has a 10% tolerance and is designed for general purpose applications. The capacitor is packaged in a radial lead style with a maximum height of 0.374inch and a lead diameter of 0.6mm. It is available in a bulk packaging quantity of 1000 units and is RoHS compliant. The operating temperature range is from -25°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK CK45-B3AD561KYNN technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 560pF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.374inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 1kV |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 5mm |