The CK45-B3DD152KYNR is a general-purpose ceramic capacitor with a capacitance of 1.5nF and a voltage rating of 2kV. It features a radial package with a maximum height of 0.492inch and a lead pitch of 0.197inch. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 1000.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK CK45-B3DD152KYNR technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 1.5nF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.492inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 2kV |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 5mm |