The CK45-B3DD471KYNR is a general purpose ceramic capacitor from TDK with a capacitance of 470pF and a voltage rating of 2kV. It has a 10% tolerance and is designed for through hole mounting. The capacitor operates within a temperature range of -25°C to 105°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK CK45-B3DD471KYNR technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 470pF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.374inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 2kV |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 5mm |