The CK45-B3DD681KYNR is a general purpose ceramic capacitor from TDK with a capacitance of 680pF. It features a radial package with a maximum seated height of 0.413inch and a lead diameter of 0.6mm. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is available in a bulk packaging with 1000 pieces per package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK CK45-B3DD681KYNR technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 680pF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.413inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 2kV |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 5mm |