The CK45-B3FD151KYNR is a general-purpose ceramic capacitor with a capacitance of 150pF and a voltage rating of 3kV. It is available in a radial package with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitor is mounted through a hole and has a lead pitch of 0.295inch and a lead diameter of 0.6mm. It is compliant with RoHS regulations and is available in a bulk packaging quantity of 1000.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK CK45-B3FD151KYNR technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 150pF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.374inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Termination | Radial |
| Thickness | 6mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 3kV |
| DC Rated Voltage | 3kV |
| Width | 6mm |