The CK45-B3FD152KYNR is a general purpose ceramic capacitor with a capacitance of 1.5nF and a tolerance of 10%. It has a voltage rating of 3kV and is designed for through hole mounting. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -25°C. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging quantity of 1000.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK CK45-B3FD152KYNR technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 1.5nF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.571inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Termination | Radial |
| Thickness | 6mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 3kV |
| DC Rated Voltage | 3kV |
| Width | 6mm |