TDK CK45-B3FD222KYNN technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 2.2nF |
| Package/Case | Radial |
| Height - Seated (Max) | 0.65inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Termination | Radial |
| Thickness | 6mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 3kV |
| DC Rated Voltage | 3kV |
| Width | 6mm |