TDK CK45-R3AD222K-NR technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 2.2nF |
| Package/Case | Radial |
| Depth | 5mm |
| Diameter | 11.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.61inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Length | 5mm |
| Lead Pitch | 0.295inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 11.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CK45-RR |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 1kV |
| Voltage Rating | 1kV |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 5mm |