The CK45-R3DD392K-NR is a general-purpose ceramic capacitor with a capacitance of 3.9nF and a voltage rating of 2kV. It has a radial package with a diameter of 18mm and a height of 0.866inch when seated. The capacitor is lead-free and has a lead length of 5mm and a lead pitch of 0.394inch. It operates between -25°C and 125°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK CK45-R3DD392K-NR technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 3.9nF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 18mm |
| Height - Seated (Max) | 0.866inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 5mm |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 2kV |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 5mm |