TDK CK45-R3DD471K-NR technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Capacitance | 470pF |
| Package/Case | Radial |
| Depth | 5mm |
| Diameter | 8.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.492inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Length | 5mm |
| Lead Pitch | 0.197inch |
| Lead/Base Style | Straight |
| Length | 8.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Termination | Radial |
| Thickness | 5mm |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 2kV |
| Voltage Rating | 2kV |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 5mm |