TDK CLF12555T-1R5N-D technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 7.3mR |
| Depth | 12.1mm |
| Height | 5.5mm |
| Inductance | 1.5uH |
| Inductance Tolerance | 30% |
| Length | 12.5mm |
| Max DC Current | 16.4A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 6.7A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 16.4A |
| Series | CLF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 12.1mm |