TDK CLF12555T-220M-D technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 51.6mR |
| Height | 5.5mm |
| Inductance | 22uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 12.5mm |
| Max DC Current | 4.8A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 2.8A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 4.8A |
| Series | CLF-D |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 12.1mm |