TDK CLF6045T-470M-D technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 1.3A |
| DC Resistance (DCR) | 156mR |
| Depth | 5.9mm |
| Height | 4.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.177inch |
| Inductance | 47uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 6.2mm |
| Max DC Current | 900mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 1.3A |
| Saturation Current | 900mA |
| Series | CLF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.232inch |