TDK CLF7045T-471M-D technical specifications.
| Package/Case | 7045 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 370mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.42R |
| Depth | 6.9mm |
| Height | 4.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.177inch |
| Inductance | 470uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 7.2mm |
| Max DC Current | 430mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 370mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 430mA |
| Self Resonant Frequency | 100kHz |
| Series | CLF-D |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.272inch |