TDK CPFE500F-48-NLC technical specifications.
| Current - Output 1 | 10.5A |
| Efficiency | 85% |
| Height | 54.5mm |
| Isolation Voltage | 4.242kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.75inch |
| Max Input Voltage | 265V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 10.5A |
| Max Output Power | 504W |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Screw |
| Nominal Output Voltage | 48V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 10.5A |
| Output Power | 504W |
| Output Voltage | 48V |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CPFE500F (500W) |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 5inch |