TDK DPX4012T0512 technical specifications.
| Approvals | CE |
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 6A |
| Current - Output 2 | 400mA |
| Current - Output 3 | 400mA |
| Efficiency | 85% |
| Height | 2.27inch |
| Isolation Voltage | 1.6kV |
| Length | 4.92inch |
| Max Input Voltage | 18V |
| Min Input Voltage | 9.5V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 6A |
| Max Output Power | 40W |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | DIN Rail |
| Nominal Output Voltage | -12V |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Current | 6A |
| Output Power | 40W |
| Output Voltage | 5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | DPX |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | 12V |
| Voltage - Output 3 | -12V |
| Width | 0.96inch |