TDK DPX4048WD12 technical specifications.
| Approvals | CE |
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 1.667A |
| Current - Output 2 | 1.667A |
| Efficiency | 85% |
| Height | 2.27inch |
| Isolation Voltage | 1.6kV |
| Length | 2inch |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 1.67A |
| Output Power | 40W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | DPX (40W) |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Width | 1inch |