TDK DRB-15-24-1 technical specifications.
| Approvals | CE, cULus, cURus |
| Current - Output 1 | 630mA |
| Depth | 95mm |
| Efficiency | 90% |
| Height | 2.95inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 3.54inch |
| Max Current Rating | 270mA |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 630mA |
| Max Output Power | 15.12W |
| Max Output Voltage | 28V |
| Min Output Voltage | 28V |
| Max Power Dissipation | 15W |
| Mount | DIN Rail |
| Nominal Output Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 630mA |
| Output Power | 15.1W |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | DRB |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 3oz |
| Width | 0.71inch |