TDK DTM110PW190C technical specifications.
| Cord Length | 41.34inch |
| Current - Output 1 | 5.8A |
| Efficiency | 87% |
| Height | 1.52inch |
| Length | 6.7inch |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 5.8A |
| Max Output Power | 110W |
| Max Power Dissipation | 110W |
| Nominal Output Voltage | 19V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Connector | Power DIN, 4 Pin |
| Output Current | 5.8A |
| Output Voltage | 19V |
| Overall Depth | 38.5mm |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Series | DTM110-C |
| Voltage - Output 1 | 19V |
| Weight | 1.3lb |
| Width | 2.55inch |