The TDK GLCR2012T100M-HC is a shielded fixed inductor with a 10uH inductance value and a 20% tolerance. It has a maximum DC current rating of 380mA and operates within a temperature range of -40°C to 105°C. This component is designed for surface mount applications and is packaged in a 2012 case size. It is lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK GLCR2012T100M-HC technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| DC Resistance (DCR) | 500mR |
| Height | 1.25mm |
| Inductance | 10uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max DC Current | 380mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 155mA |
| Series | GLCR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.000194oz |
| Width | 1.25mm |