The GLCR2012T101M-HC is a surface mount fixed inductor with a case code of 0805 and a maximum operating temperature of 105°C. It has a DC resistance of 4.5 ohms and an inductance of 100 microhenries. The inductor is shielded and has a maximum DC current rating of 130 milliamperes. It is packaged on a tape and reel and is RoHS compliant. The inductor is suitable for use in a temperature range of -40°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK GLCR2012T101M-HC technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| DC Resistance (DCR) | 4.5R |
| Height | 1.25mm |
| Inductance | 100uH |
| Length | 2mm |
| Max DC Current | 130mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 40mA |
| Series | GLCR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.000194oz |
| Width | 1.25mm |