TDK HFE1600-48 technical specifications.
| Approvals | CE |
| Current - Output 1 | 33A |
| Depth | 86.2mm |
| Efficiency | 92% |
| Height | 1.61inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 12.61inch |
| Max Current Rating | 14.2A |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 265V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 33A |
| Max Output Power | 1.584kW |
| Max Power Dissipation | 1.6kW |
| Mount | Rack |
| Nominal Output Voltage | 48V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 33A |
| Output Power | 1.584kW |
| Output Voltage | 48V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HFE1600 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Weight | 3.417lb |
| Width | 3.4inch |