TDK HWS-50A-24/HD technical specifications.
| Approvals | CE |
| Current - Output 1 | 2.2A |
| Depth | 26.5mm |
| Efficiency | 87% |
| Height | 1.24inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 120mm |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 265V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2.2A |
| Max Output Power | 52.8W |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Chassis Mount |
| Nominal Output Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.2A |
| Output Power | 52.8W |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 1 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | HWS50A/A |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 10.582189oz |
| Width | 3.23inch |