TDK HWS300-15/HD technical specifications.
| Approvals | CE |
| Current - Output 1 | 22A |
| Depth | 60.96mm |
| Efficiency | 83% |
| Height | 3.23inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 6.5inch |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 265V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 71°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 22A |
| Max Output Power | 330W |
| Max Power Dissipation | 300W |
| Mount | Chassis Mount, Panel, Chassis |
| Nominal Output Voltage | 15V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 22A |
| Output Power | 330W |
| Output Voltage | 15V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HWS |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Weight | 12.345887oz |
| Width | 2.4inch |