TDK HWS30A-24/A technical specifications.
| Approvals | CE |
| Package/Case | 120 |
| Current - Output 1 | 1.3A |
| Depth | 95mm |
| Efficiency | 88% |
| Height | 3.23inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.74inch |
| Max Current Rating | 650mA |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 265V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 1.3A |
| Max Output Power | 31.2W |
| Max Output Voltage | 28.8V |
| Min Output Voltage | 19.2V |
| Max Power Dissipation | 30W |
| Mount | Chassis Mount |
| Nominal Output Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.3A |
| Output Power | 30W |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | HWS |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 8.465751oz |
| Width | 1.24inch |