TDK HWS50A-24/A technical specifications.
| Package/Case | 120 |
| Current - Output 1 | 2.2A |
| Depth | 120mm |
| Efficiency | 87% |
| Height | 82mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 120mm |
| Max Current Rating | 650mA |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 265V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 2.2A |
| Max Output Power | 52.8W |
| Max Output Voltage | 28.8V |
| Min Output Voltage | 19.2V |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Chassis Mount |
| Nominal Output Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.2A |
| Output Power | 50W |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | HWS-A (50W) |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 10.582189oz |
| Width | 31.5mm |