The TDK HWS80-24/A is a 24V AC/DC power supply with an output current of 3.4A and an output power of 81.6W. It operates within a temperature range of -10°C to 70°C and is manufactured with lead-free materials. The power supply has a single output and does not feature radiation hardening.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK HWS80-24/A technical specifications.
| Depth | 82mm |
| Efficiency | 85% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 180mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3.4A |
| Output Power | 81.6W |
| Output Voltage | 24V |