The LDV12-15-R80 is a 15V 800mA constant current and constant voltage power supply with an efficiency of 82%. It features overvoltage and overcurrent protection and has a maximum operating temperature of 60°C. The supply is rated for 12W output power and has a high isolation voltage of 3kV. It is available in a chassis mount package and meets IP66 ratings.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK LDV12-15-R80 technical specifications.
| Approvals | UL, CE, IEC |
| Current - Output 1 | 800mA |
| Efficiency | 82% |
| Features | OVP, OCP |
| Height | 0.83inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 3.45inch |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 800mA |
| Max Power Dissipation | 12W |
| Mount | Chassis Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 800mA |
| Output Power | 12W |
| Output Voltage | 15V |
| Package Quantity | 20 |
| Ratings | IP66 |
| Series | LD12 |
| Termination | Wire Leads |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Weight | 0.186lb |
| Width | 1.36inch |