The MLF2012C150MT000 is a surface mount general purpose inductor from TDK with a nominal inductance of 15uH and a minimum quality factor of 30. It has a maximum DC resistance of 0.7Ohm and a maximum rated current of 0.005A. The inductor operates within a temperature range of -25C to 85C and features a dual-ended terminal placement. It is shielded and designed for RF inductor applications.