The TDK MLF2012C180KT000 is a surface mount general purpose inductor with a nominal inductance of 18uH and a DC resistance of 0.8 Ohm. It has a maximum rated current of 5mA and a self resonance frequency of 20 MHz. The inductor is shielded and suitable for RF applications. It has a quality factor of at least 30 and is part of the MLF series from TDK. The inductor is available in a 2012 package type with a length of 2mm, width of 1.25mm, and height of 1.25mm.