The MLF2012DR18MT is a surface mount general purpose inductor from TDK with a nominal inductance of 18uH and a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. The inductor is shielded and has a self resonance frequency of 280 MHz. It is designed for RF inductor applications and has a DC resistance of 0.25 Ohms and a rated current of 0.3A.