The TDK MLF2012DR56KT000 is a general purpose inductor with a nominal inductance of 0.56uH and a tolerance of 10%. It has a maximum rated current of 0.15A and a self resonance frequency of 150MHz. The inductor is shielded and has a quality factor of at least 25. It is designed for use in RF applications and is available in a 2012 surface mount package.