TDK MMZ1005S601C technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 300mA |
| DC Current | 300mA |
| DC Resistance (DCR) | 600mR |
| DC Resistance-Max | 600mR |
| Depth | 0.55mm |
| Frequency | 100MHz |
| Height | 0.5mm |
| Impedance | 600R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 600mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MMZ |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Tolerance | 25% |
| Width | 0.5mm |