TDK NLFV25T-470K-EF technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 60mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.04R |
| Height | 1.8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.075inch |
| Inductance | 47uH |
| Inductance Tolerance | 10% |
| Length | 0.098inch |
| Max DC Current | 60mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 11MHz |
| Series | NLFV |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 2.52MHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 0.079inch |