TDK PFE700SA48 technical specifications.
| Package/Case | Full Brick |
| Current - Output 1 | 14A |
| Depth | 116.8mm |
| Efficiency | 91% |
| Features | OVP, OCP, OTP |
| Height | 12.7mm |
| Length | 116.8mm |
| Max Current Rating | 8.3A |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage | 265V |
| Min Input Voltage | 85V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 14A |
| Max Output Power | 714W |
| Max Power Dissipation | 714W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Output Voltage | 51V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 14A |
| Output Power | 714W |
| Output Voltage | 48V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | PFE700SA (700W) |
| Voltage - Output 1 | 51V |
| Weight | 0.441lb |
| Width | 61mm |