TDK PH300S280-48 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 6.25A |
| Depth | 86mm |
| Features | OVP, OCP, OTP |
| Height | 0.5inch |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 3.26inch |
| Max Input Voltage | 400V |
| Min Input Voltage | 200V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 6.3A |
| Max Power Dissipation | 302W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 6.3A |
| Output Power | 302W |
| Output Voltage | 48V |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PH-S |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 3.38inch |