TDK PH300S48-5 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 50A |
| Features | OVP, OCP, OTP |
| Height | 0.5inch |
| Length | 3.26inch |
| Max Input Voltage | 76V |
| Min Input Voltage | 36V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 50A |
| Max Power Dissipation | 250W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 50A |
| Output Power | 250W |
| Output Voltage | 5V |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PH-S (300W) |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Width | 3.38inch |