TDK PH50S48-12 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 4.2A |
| Depth | 12.7mm |
| Features | OVP, OCP, OTP |
| Height | 0.5inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 1.61inch |
| Max Input Voltage | 76V |
| Min Input Voltage | 36V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 4.2A |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 48V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 4.2A |
| Output Power | 50W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PH-S |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Width | 3.38inch |