The PH50S48-24 DC/DC converter module from TDK features output voltage of 24V and output current of 2.1A. It operates over a temperature range of -20°C to 85°C and has a maximum power dissipation of 50W. The module is RoHS compliant and has a package type of module with a through hole mount. It also features overvoltage protection, overcurrent protection, and overtemperature protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK PH50S48-24 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 2.1A |
| Features | OVP, OCP, OTP |
| Height | 0.5inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 1.61inch |
| Max Input Voltage | 76V |
| Min Input Voltage | 36V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 2.1A |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.1A |
| Output Power | 50W |
| Output Voltage | 24V |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PH-S |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Width | 3.38inch |