The PH50S48-28 DC/DC converter module from TDK features overvoltage protection, overcurrent protection, and overtemperature protection. It has a maximum input voltage of 76V and a minimum input voltage of 36V. The module has a maximum operating temperature range of -20°C to 85°C and is designed for through hole mount. It delivers a maximum output current of 1.8A and a maximum output power of 50W at an output voltage of 28V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK PH50S48-28 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 1.8A |
| Features | OVP, OCP, OTP |
| Height | 0.5inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 1.61inch |
| Max Input Voltage | 76V |
| Min Input Voltage | 36V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 1.8A |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.8A |
| Output Power | 50W |
| Output Voltage | 28V |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | PH-S |
| Voltage - Output 1 | 28V |
| Width | 3.38inch |