TDK PV1R5-24-5 technical specifications.
| Package/Case | SIP |
| Current - Output 1 | 300mA |
| Efficiency | 77% |
| Features | OCP |
| Height | 0.71inch |
| Isolation Voltage | 500V |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.12inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 300mA |
| Max Output Power | 1.5W |
| Max Power Dissipation | 2W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 300mA |
| Output Power | 1.5W |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5V |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | PV |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Width | 0.33inch |