The PXF4048S3P3 DC/DC converter from TDK is a board mount module with a package quantity of one. It features overvoltage protection, overcurrent protection, and short-circuit protection. The converter operates from a minimum input voltage of 36V to a maximum input voltage of 75V and provides an output voltage of 3.3V with a maximum output current of 8A. It has a high efficiency of 88% and a maximum power dissipation of 26W. The module is isolated with a voltage of 1.6kV and is suitable for through hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK PXF4048S3P3 technical specifications.
| Package/Case | Module |
| Current - Output 1 | 8A |
| Efficiency | 88% |
| Features | OVP, OCP, SCP |
| Height | 0.4inch |
| Isolation Voltage | 1.6kV |
| Length | 2inch |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 36V |
| Max Output Current | 8A |
| Max Power Dissipation | 26W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 8A |
| Output Power | 26.4W |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | PXF |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Width | 2inch |