The TDK RWS150B-24/CO2 is a regulated AC/DC power supply with a single output voltage of 24V. It has a maximum output current of 6.5A and a maximum output power of 156W. The supply is designed for use with AC/DC input and has a minimum isolation voltage of 3000VAC. Operating temperature range is from -20 to 70 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK RWS150B-24/CO2 technical specifications.
| Warranty | 7Year |
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 24V |
| Maximum Output Current | 6.5A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 156W |
| Efficiency | 89.5(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 3000VAC |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 96mV |
| Input Connector Type | Screw Terminal Block |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 192mV |
| Maximum Input Current | 1.8(Typ)A |
| Ripple & Noise | 150mV |