The TDK RWS150B-28/CO2 is a regulated AC/DC power supply with a single output voltage of 28V and a maximum output current of 5.4A. It has a maximum output power of 151.2W and an efficiency of 89.5% typ. The power supply is designed for use in applications where a high level of isolation is required, with a minimum isolation voltage of 3000VAC. It operates over a temperature range of -20 to 70°C and is not configurable or designed for medical applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
TDK RWS150B-28/CO2 technical specifications.
| Warranty | 7Year |
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 28V |
| Maximum Output Current | 5.4A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 151.2W |
| Efficiency | 89.5(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 3000VAC |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 112mV |
| Input Connector Type | Screw Terminal Block |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 224mV |
| Maximum Input Current | 1.8(Typ)A |
| Ripple & Noise | 180mV |