TDK SLF10145T-102MR29-PF technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 290mA |
| DC Current | 290mA |
| DC Resistance (DCR) | 3.36R |
| Depth | 10.4mm |
| Height | 4.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.189inch |
| Inductance | 1mH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.1mm |
| Max DC Current | 290mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 320mA |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 320mA |
| Series | SLF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.398inch |