TDK SLF12555T-221MR72-PF technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 720mA |
| DC Resistance (DCR) | 324mR |
| Depth | 12.5mm |
| Height | 5.5mm |
| Inductance | 220uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 12.5mm |
| Max DC Current | 720mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 1.2A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 720mA |
| Self Resonant Frequency | 1kHz |
| Series | SLF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 12.5mm |