TDK SLF6025T-470MR48-PF technical specifications.
| Case Code (Metric) | 6025 |
| Package/Case | 2424 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 670mA |
| DC Current | 480mA |
| DC Resistance (DCR) | 288mR |
| Depth | 6.2mm |
| Height | 2.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.106inch |
| Inductance | 47uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6mm |
| Max DC Current | 480mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 480mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 480mA |
| Series | SLF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 6mm |