TDK SLF7028T-3R3M1R6-PF technical specifications.
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 1.6A |
| DC Current | 1.6A |
| DC Resistance (DCR) | 28mR |
| Depth | 7.2mm |
| Height | 2.8mm |
| Inductance | 3.3uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7mm |
| Max DC Current | 1.6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 7mm |