TDK SLF7032T-470MR67-2PF technical specifications.
| Case Code (Metric) | 7032 |
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 670mA |
| DC Resistance (DCR) | 288mR |
| Depth | 7.2mm |
| Height | 3.2mm |
| Inductance | 47uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7mm |
| Max DC Current | 670mA |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 670mA |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RMS Current (Irms) | 670mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SLF |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 7mm |