TDK SLF7032T-6R8M1R6-2PF technical specifications.
| Case Code (Metric) | 7032 |
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 1.6A |
| DC Current | 1.6A |
| DC Resistance (DCR) | 41mR |
| Depth | 7.2mm |
| Height | 0.126inch |
| Height - Seated (Max) | 0.134inch |
| Inductance | 6.8uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 7mm |
| Max DC Current | 1.6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 1.6A |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.276inch |